Twój przewodnik po zdrowiu

Holandulus to internetowy magazyn poświęcony zdrowiu i urodzie. Odchudzanie, porady zdrowotne, jak leczyć choroby? Dołącz do nas!

Fazy diety Dukana – co należy wiedzieć?

Fazy diety Dukana – co należy wiedzieć?


 

Program diety Pierre Dukana składa się z czterech etapów, a powodzenie i skuteczność jakim cieszy się ta dieta tkwi w ścisłym przestrzeganiu jej zasad. Jeżeli zaczniemy stosować dietę Dukana musimy pamiętać aby nie zmieniać kolejności etapów, które muszą przebiegać tak jak jest to wskazane w planie.

Pierwszy etap diety Dukana – faza ataku

Podczas przechodzenia przez pierwszy etap diety proteinowej osoba straci szybko na wadze dzięki czemu zostanie jednocześnie zmotywowana do dalszej kontynuacji diety. W pierwszej fazie odchudzający się powinien głównie spożywać chude mięso oraz nabiał. Metoda zastosowana w pierwszej fazie znacznie przypomina swojego rodzaju nagłą głodówkę, z tym że, odchudzający się dostarcza swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania. 

 • W pierwszej fazie musimy dostarczyć organizmowi jak największą ilość czystych protein oraz przyśpieszyć metabolizm, pomoże nam w tym spożywanie chudego mięsa, drobiu, chudych wędlin drobiowych i szynki, chudego nabiału, podrobów, ryb, owoców morza oraz jaj. W tej fazie odchudzający się powinien również pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (zaleca się około 1,5 lub 2 litrów wody), można spożywać także kawę, herbatę lub zioła.
 • W tym etapie stanowczo zabrania się spożywania innych produktów aniżeli wymienione powyżej, ponieważ zaburzenie zasady nie łączenia może spowodować to, że dieta w pierwszym etapie nie przyniesie żadnych efektów. Faza ataku (Protal I) powinna być stosowana przez około pięć dni i choć monotonność pokarmów może naprawdę znudzić to swoistą nagrodą będą szybkie efekty utraty na wadze pediatrics.aappublications.org.

Drugi etap diety Dukana – faza naprzemienna

Faza ta polega na dołączeniu do pokarmów z pierwszej fazy warzyw, zarówno tych surowych jak i tych gotowanych. Doktor Pierre Dukan zaleca przede wszystkim: Szparagi, Pomidory, Sałatę, Grzyby, Ogórki, Kapustę, Seler, Szpinak, Rzodkiewkę, Cykorię, Marchew, Bakłażany, Paprykę, Buraki. Jednocześnie zwracając uwagę na to, że pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie możemy spożywać bobu, grochu, ryżu, soczewicy czy karczochów.

 • Istotą fazy naprzemiennej jest nic innego jak przemienność. Polega ona przede wszystkim na stosowaniu produktów wyłącznie z pierwszej fazy przez pięć dni, a po pięciu dniach stosowanie produktów z pierwszej fazy urozmaiconych o warzywa, które doszły do diety w momencie wejścia w życie drugiej fazy, również przez pięć dni. Po pięciu dniach wracamy do kroku pierwszego. Nie ma jednak określonego terminu trwania drugiej fazy, a to dlatego, że każdy z nas decyduje ile chce schudnąć, do fazy trzeciej przechodzimy dopiero w momencie gdy osiągniemy odpowiednią wagę. Faza druga może trwać nawet kilkanaście miesięcy w zależności od tego jak bardzo chcemy schudnąć.
 • Pierre Dukan w swojej książce „Nie potrafię schudnąć” twierdzi iż jeżeli odchudzający stosuje się do wszystkich wytycznych diety to w przeciągu sześciu miesięcy jest w stanie zrzucić nawet do dwudziestu kilogramów wagi. Przypomnijmy, faza ta polega na naprzemiennym spożywaniu produktów jedynie z fazy ataku oraz produktów z fazy ataku i fazy naprzemiennej. Spożywane produkty „zmieniamy” co pięć dni. Produkty z fazy naprzemiennej to przede wszystkim warzywa (wszystkie wymienione w pierwszym akapicie).

close up on healthy salad

Trzeci etap diety Dukana – faza utrwalenia wagi

Jeżeli osiągniemy już swoją wymarzoną wagę dzięki fazie naprzemiennej (co może niestety trwać sporo czasu) należy przejść do fazy trzeciej, która pomoże nam utrwalić uzyskany efekt z fazy drugiej. Dieta Dukana ma pewną zaletę, a mianowicie jest to łatwość utrzymania uzyskanej wagi względem innych diet. Faza trzecia jest bardzo istotna, dzięki niej nauczymy się jak zachować uzyskaną wagę i nie stać się ofiarą efektu jo-jo.

Efekt jo-jo polega na tym, że po zakończeniu diety organizm odchudzającego zaczął dostawać znów zbyt wiele energii w postaci węglowodanów ponieważ odchudzający powrócił do starych nawyków żywieniowych https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15795346. Odchudzający zjadając większe ilości pokarmu niż do tej pory zaczyna nabierać na wadze i niestety wraca do stanu z przed rozpoczęcia odchudzania, a często nawet i gorzej. Dlatego też Doktor Pierre Dukan przewidział taką możliwość i wprowadził trzecią fazę utrwalania wagi oraz zdrowych nawyków żywieniowych z którymi organizm mógł się zapoznać już podczas fazy ataku i fazy naprzemiennej.

Faza utrwalania polega na poświęceniu dziesięciu dni na każdy stracony kilogram, tak więc przykładowo jeżeli schudliśmy o pięć kilogramów, to faza utrwalania powinna trwać pięćdziesiąt dni. W tej fazie posiłki będą opierały się na produktach z fazy ataku oraz fazy naprzemiennej dodatkowo wzbogaconych o:

 • Pełnoziarniste pieczywo (do dwóch kromek dziennie maksimum)
 • Ser (kilka plasterków dziennie)
 • Makaron, ziemniak lub ryż (do dwóch razy w tygodniu tylko jeden z wymienionych produktów)
 • Pieczona polędwicę wieprzową
 • Owoce, które mają niską zawartość cukru (zakazane w tym przypadku są banany, czereśnie oraz winogrona)

Dzięki tak dobranym produktom nasz organizm przyzwyczai się, a my nauczymy się zdrowych nawyków żywieniowych.

Czwarty etap diety Dukana – faza stabilizacja wagi

Faza czwarta i ostatnia to przede wszystkim propozycja zdrowego odżywiania się na resztę naszego życia. Faza ta polega na spożywaniu produktów z pierwszej fazy przynajmniej raz w tygodniu, a także każdego dnia nie zapominać o spożyciu co najmniej trzech łyżek otrąb owsianych.

Wiele osób, które podjęło wyzwanie dotyczące zrzucenia zbędnych kilogramów na pewno jest zadowolone z osiągniętego efektu. Dlatego też aby móc nadal codziennie spoglądać w lustro jednocześnie się zachwycając należy pomyśleć o sposobie na utrzymanie tejże sylwetki https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3d. Doktor Pierre Dukan pomyślał o tym i stworzył w swojej diecie fazę czwartą polegającą na zdrowym odżywianiu przez cały czas do końca naszego życia. Faza czwarta pomoże nam nie tylko utrzymać piękną sylwetkę ale także prowadzić jak najbardziej zdrowy tryb życia.

Zasady jakie powinny nam przyświecać w czwartej fazie (fazie stabilizacji ostatecznej) to między innymi:

 • Spożywanie dużej ilości wody (około dwóch litrów)
 • Spożywanie bogatego w nabiał śniadania
 • Ograniczenie spożywania cukru, a najlepiej wyeliminowanie go z naszej diety.

Ważne!

Tak więc powtórzy to co powinniśmy zapamiętać. Sześć dni jemy to co nam się podoba (rzecz jasna z zachowaniem zdrowego rozsądku, umiaru i wcześniejszych przyzwyczajeń żywieniowych), natomiast jeden dzień w tygodniu powracamy do diety pochodzącej z fazy ataku. Codziennie powinniśmy także zjeść co najmniej trzy łyżki otrębów owsianych (najlepiej z jogurtem).

Rate this post