Twój przewodnik po zdrowiu

Holandulus to internetowy magazyn poświęcony zdrowiu i urodzie. Odchudzanie, porady zdrowotne, jak leczyć choroby? Dołącz do nas!

Klaustrofobia- choroba psychiczna

Klaustrofobia- choroba psychiczna


Zobaczcie w wyobraźni, że jesteście w ciasnym pomieszczeniu i nieoczekiwanie wydaje ci się, że sufit zbliża się coraz niżej i niżej, ściany zaczynają się zbliżać do siebie, a ty masz coraz mniej przestrzeni. Wpadasz w panikę , twój oddech przyśpiesza i jest znacznie płytszy, oblewa was zimny pot, na skórze zauważa się gęsia skorka, a nogi drżą jak galareta, a dodatkowo serce bije jak młot. Czujesz, że zaraz stanie się coś złego, a nawet, że zaraz zginiesz. Straszne, prawda? Tak właśnie czują się w zamkniętych przestrzeniach osoby cierpiące na klaustrofobie academic.oup.com. Nie wymyślono do tej pory  pewnej przyczyny, dla której niektórzy zamknięci przez pewnie czas w małych pomieszczeniach, windach, jaskiniach, samolocie lub przedziale wagonu, nagle zaczynają „świrować”, na twarzy maluje odczuwają przerażenie i nie kontrolują swoich zachowań. 

Skąd się bierze klaustrofobia?

Jedna z teorii zakłada, że jest ona pozostałością po porodzie. Im dłuższy i trudniejszy poród dany człowiek przeszła tym zauważalne jest większe prawdopodobieństwo, że w późniejszym życiu będzie musiała borykać się z przypadkiem klaustrofobii natychmiast. Następny pogląd zakłada, że jest ona konsekwencją zaburzeń postrzegania przestrzeni w koło danej osoby. Inna prawda natomiast mówi o tym, że każdy ma uśpiony w sobie zarodek klaustrofobii, ale tylko u nielicznych odgrywa ona tak poważny wkład w odbieranie otaczającej go rzeczywistości. Biorąc pod uwagę, że jest to schorzenie psychiczne, klaustrofobia leczona jest przez psychologów i psychiatrów. Polega na kuracji psychologicznej zsyntezowanej z zażywaniem środków antydepresyjnych pl.wikipedia.org.  Jednak nie określa się nigdzie pojedynczej konkretnej i skutecznej metody leczenia,gdyż aby znaleźć rozwiązanie problemu najpierw należy znać przyczynę jego powstania.   Kontrastem dla klaustrofobii jest agorafobia, która objawia się napadami lęku przed przebywaniem na zbyt dużej i otwartej przestrzeni.   Kontrastem dla klaustrofobii jest agorafobia, która objawia się napadami lęku przed przebywaniem na zbyt dużej i otwartej przestrzeni

Rate this post