Twój przewodnik po zdrowiu

Holandulus to internetowy magazyn poświęcony zdrowiu i urodzie. Odchudzanie, porady zdrowotne, jak leczyć choroby? Dołącz do nas!

Wysypka u noworodka

Wysypka u noworodka


Skóra maluszka nie zawsze jest idealnie gładka i jednolita niczym aksamit. Zdarza się, ze pojawiają się na niej plamki, krostki i inne zmiany, które wcale nie muszą być objawem poważnej choroby. Krótko mówiąc – wysypka u noworodka wcale nie oznacza, że musimy w tempie ekspresowym ubierać maluszka i ile sił w nogach biec z nim do dermatologa.

Przyczyny wysypki u noworodka

Przyczynę wysypki, zwłaszcza u malutkiego dziecka, trudno jest jednoznacznie zdiagnozować. Ilość potencjalnych przyczyn czy alergenów jest co prawda bardziej ograniczona niż u dorosłych, ale skóra malucha jest też delikatniejsza i bardziej podatna chociażby na podrażnienia mechaniczne. Co więc powinno wzbudzić czujność rodziców paktwluszczycy.pl? Przede wszystkim towarzysząca wysypce u noworodka gorączka a także świąd, powodujący, że malec intensywnie się drapie. Jeśli dziecko nie ma takich objawów, wystarczy obserwować je przez dzień czy dwa. Zmiany skórne często znikają samoistnie i wizyta u lekarza nie jest wówczas konieczna. U maluszków wysypka spowodowana jest zazwyczaj przez podrażnienia mechaniczne https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaka%C5%BCenie. Częstą dolegliwością są na przykład potówki i tzw. pieluszkowe zapalenie skóry, wywołane odparzeniem od noszenia pieluszek. Równie często pojawia się trądzik noworodków, który wizualnie przypomina trądzik wieku młodzieńczego. Wywołują go hormony zawarte w mleku mamy, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka. Dolegliwości te nie wymagają interwencji lekarskiej i w większości przypadków nie są dokuczliwe dla malucha journals.viamedica.pl. Jeśli jednak dziecko zaczyna się drapać, możemy mu ulżyć, smarując zmienione miejsca oliwką dla dzieci czy specjalną maścią na odparzenia. Starajmy się też zapewnić zmienionym obszarom skóry dostęp do powietrza bo wtedy łatwiej się goi. A jeśli wysypka nie ustąpi lub cokolwiek będzie wzbudzało nasz niepokój – wówczas należy udać się z maluchem do lekarza.

Rate this post